זכות מצרנות: מהי זכות קדימה בהקצאת מניות?

מטרתה של זכות המצרנות היא לאפשר לבעלי המניות הקיימים לשמור על אחוז האחזקה שלהם בחברה. עו"ד תומר ברזיק מסביר על זכות זו בדיני חברות

אחת הזכויות החשובות ביותר בדיני חברות היא זכות מצרנות, המוענקת לבעלי מניות בחברה במסגרת הליך של הקצאת מניות. זוהי למעשה זכות ראשונים הניתנת למשקיעים הקיימים לרכישת מניות נוספות לפני משקיעים אחרים וזאת על מנת למנוע דילול של אחוז האחזקות שלהם בחברה עם כניסתם של בעלי מניות נוספים.

זכות מצרנות עשויה להופיע בהסכמים בין בעלי מניות, לדוגמה: בהסכמים לרכישת מניות, הסכמי השקעה והסכמי הקצאת מניות.

שמירה על מעמדם של בעלי המניות

כאשר חברה פותחת בהליך של הקצאת מניות, למשל במסגרת הנפקה או כניסתו של משקיע חדש, מדובר ככלל, בצעד חיובי, אשר מביא עמו פוטנציאל של צמיחה עסקית אדירה. יחד עם זאת במצב זה ידולל אחוז האחזקות של בעלי המניות הקיימים ולדבר יכולות להיות השלכות כלכליות מרחיקות לכת. אחת הדוגמאות לכך היא כאשר מדובר על חברת סטרטאפ, אשר עתידה לעשות אקזיט ולהניב לבעלי המניות רווח כלכלי רב. בסיטואציה כזאת, לאחזקת המניות יש חשיבות רבה מאוד ועל כן אם עומד על הפרק הליך של הקצאת מניות, הרי שתהיה דרישה מצד המשקיעים הקיימים למתן זכות מצרנות.

מלבד הפגיעה בפוטנציאל הרווח ובכדאיות ההשקעה בשל דילול אחוזי האחזקה, הקצאת מניות מביאה עמה גם סכנה להשתלטות מצד בעלי המניות החדשים, דבר אשר יכול להשפיע על אפייה וצביונה של החברה. זכות מצרנות נועדה לפתור את הבעיות הללו והיא מגנה על מעמדם של המשקיעים הקיימים על ידי מתן זכות קדימה להשתתף ברכישת מניות, באופן אשר יאפשר להם לשמור על אחוז האחזקה שלהם. כך ניתן מצד אחד להתקדם עם התכנית העסקית ולבצע הנפקה של החברה או להתקשר בהסכם עם משקיע חדש, ומאידך לא להסתכן בפגיעה בכדאיות ההשקעה ו/או באובדן השליטה בנעשה בחברה, על כל המשתמע מכך.

להמשך קריאת המאמר: לחץ כאן

פורסם בתאריך: 11.06.2017

פורסם על ידי: עו"ד תומר ברזיק

גוף מפרסם: כלכליסט